sobota, 26 listopada 2016

Świąteczne porządki - Jak zorganizowac dom by był do mieszkania a nie do sprzątania.

Zaczęłam robić plan porządków na początku listopada. Niestety z powodu ciągłych zmian i remontów jakie zachodzą w naszym domu etapami ( powodowanymi przez zróżnicowane możliwości finansowe), lista została odesłana do lamusa i sporządziłam nową. Ponieważ w związku z przemeblowaniem moje szafy lśnią i utrzymuję w nich porządek, nie muszę robić porządków szafowych. Najważniejsze są zatem okna, firany, kuchnia i łazienka. Resztę mieszkania sprzątamy na bieżąco i nie ma tam większego bałaganu. Analizując kiedyś problem cało sobotniego sprzątania doszłam do wniosku, że bałaganimy w ciągu tygodnia nie odkładając rzeczy na miejsce. Postanowiłam tego pilnować i wymagać zarówno od siebie jak i pozostałych domowników. Wprowadzenie zasady wziąłeś/aś -odłóż, trwało około roku. Teraz jesteśmy na prostej. Najczęściej w naszym domu wystarczy zetrzeć kurze i podłogi. Oczywiście wyjątkiem jest kuchnia i łazienka, które wymagają większej uwagi i dopicowania na które codziennie nie ma czasu.

A oto kilka rad jak uniknąć bałaganu i maksymalnie skrócić czas sprzątania.

Bardzo zachęcam was do pilnowania porządku w mieszkaniu i mobilizowania rodziny do współpracy. Dzięki temu unikniecie wielogodzinnej orki a sprzątanie świąteczne będzie łatwe i szybkie.
Zacznijmy od pokoju dziecinnego i odwiecznego problemu - zabawki.
Jeśli chodzi o dzieci i ich zabawki życie bardzo  ułatwiły nam regały Kallax z Ikea i pasujące do nich pudła.  KLIK Posprzątanie bałaganu trwa kilka minut .Zabawki łatwo posegregować i dziecko samodzielnie może odkładać je w odpowiednie kartony. Zabawki są schowane w ciągu dnia, gdy dzieci są w przedszkolu, więc nie kurzą się i nie trzeba je myć tak często. Im mniej na wierzchu tym łatwiej utrzymać czystość. Zapewne dużą częścią zabawek dzieci nie bawią się w ogóle. Najlepiej oddać je na akcje charytatywne, których w okresach świątecznych jest bardzo dużo. Pamiętajmy też, że pluszaki są siedliskiem kurzu i roztoczy i dekorowanie nimi pokoju nie jest dobrym pomysłem. Dywan typu Shaggy nie jest dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego, lepiej wybierać dywany o krótkim włosiu, które można prać w pralce. Klik

 Salon to miejsce, w którym zwykle toczy się życie codzienne i towarzyskie.Warto zainwestować w meble z zamykanymi szafkami, witrynę, stolik kawowy , który łatwo można przestawić. Polecam też wprowadzić zasadę minimalizmu i jedynie niewielką ilość dekoracji i ozdób eksponować na meblach. Bibeloty kurzą się a poprzestawiane , przesunięte tworzą nieład. Ja wybrałam witrynę ze szkłem i tak wyżywam się artystycznie


 Książki, które uwielbiam i z uwagi na małe mieszkanie zmuszona jestem ograniczać do pozostawiania tych ulubionych czy przydatnych, trzymam w witrynie za szybą i zamykanej szafce-biblioteczce. Kurz na książkach osiada bardzo szybko i trudno go usunąć nie niszcząc ich. Jeśli nie macie biblioteki z prawdziwego zdarzenia takie rozwiązanie jest idealne.



Łazienka jest zmorą nie jednej pani domu. Tu kurzy się najbardziej a błyszczące i chromowane sprzęty trzeba często wycierać. W tym przypadku doskonale sprawdza się ocet. Nabłyszcza i usuwa kamień i osad z mydła. W łazience przechowujemy dużo drobnych przedmiotów; kosmetyki, narzędzia kosmetyczne czy pielęgnacyjne. Najprostszym sposobem na utrzymanie ich w ładzie i porządku jest używanie koszyków czy organizerów. Dzięki temu wytarcie półek jest proste.


Dodatkowo takie rozwiązanie pomoże ukryć nieatrakcyjne opakowanie czy intymne przedmioty.

Kuchnia wymaga przemyślanej organizacji i doskonałej czystości. Na wspólne sprzątanie kuchni zapraszam w przyszłym tygodniu.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny i przydatny post! Czekam na kuchnię :) Dla mnie pudełka, kosze i wszelkiego rodzaju pojemniki sa wybawieniem. Nie lubie mieć zastawionego "wierzchu".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję kochana. Dokładnie tak jak piszesz. Schowane -nie okurzone

      Usuń